Wysłany:
2015-04-01, 16:49
, ID:
3907686
18
Zgłoś
No to zacznę tak:
Zgodnie z przepisami o Policji, każdy policjant wykonujący czynności operacyjno – rozpoznawcze, dochodzeniowo – śledcze i administracyjno – porządkowe ma prawo zatrzymywania osób w trybie i przypadkach określonych w przepisach postępowania karnego i innych ustaw. Zatrzymanie osoby może być zastosowane tylko wówczas, gdy inne środki okazały się bezcelowe lub nieskuteczne. Zgodnie z przepisami rozporządzenia Rady Ministrów, policjant przy zatrzymywaniu osoby jest zobowiązany podjąć wobec niej następujące czynności. Po pierwsze, ma obowiązek podać osobie zatrzymywanej swój stopień, imię i nazwisko w sposób umożliwiający odnotowanie tych danych, a także podstawę prawną i przyczynę podjęcia takiej czynności służbowej.
[b]Wystarczy że tylko jeden z tych warunków nie zostanie spełniony i zatrzymanie jest BEZPODSTAWNE!, o czym najczęściej same psy nie wiedzą. SŁOWO KLUCZ: ODNOTOWAĆ, to że pies Ci powie jak się nazywa itd, nie wyczerpuję tego co ustawodawca przewidział w ustawie o policji( wiem p🤬lenie dla p🤬lenia, ale wystrarczy tylko tyle żeby byli w dupie)
Po drugie, powinien sprawdzić, czy osoba zatrzymywana posiada przy sobie broń lub inne niebezpieczne przedmioty mogące służyć do popełnienia przestępstwa lub wykroczenia albo przedmioty mogące stanowić dowody w postępowaniu lub podlegające przepadkowi oraz odebrać taką broń i przedmioty. Po trzecie, policjant powinien wylegitymować osobę zatrzymywaną. Do obowiązków policjanta należy poinformowanie o zatrzymaniu oraz uprzedzenie o obowiązku podporządkowania się wydawanym poleceniom, a także o możliwości użycia środków przymusu bezpośredniego w przypadku niepodporządkowania się wydanym poleceniom. Osoba zatrzymana zostaje doprowadzona do jednostki organizacyjnej Policji.
Policjant ma także obowiązek udzielić, w granicach dostępnych środków, pierwszej pomocy medycznej osobie zatrzymanej, która ma widoczne obrażenia ciała lub utraciła przytomność. Osobie zatrzymanej należy w takim wypadku zapewnić wykonanie badań lekarskich. Badanie lekarskie zapewnia się także m.in. na żądanie osoby zatrzymanej. Po doprowadzeniu osoby zatrzymanej do jednostki organizacyjnej Policji, policjant ma obowiązek pouczyć osobę zatrzymaną m.in. o prawie do wniesienia, w terminie 7 dni, zażalenia na zatrzymanie do sądu rejonowego właściwego dla miejsca zatrzymania, a także o prawie wypowiedzenia się co do przyczyn zatrzymania,a także o możliwości zawiadomienia o zatrzymaniu wskazanej osoby najbliższej oraz pracodawcy, uczelni lub szkoły.
Następnie, policjant powinien wysłuchać osobę zatrzymaną na okoliczność zatrzymania oraz sporządzić protokół zatrzymania osoby. Kopię protokołu zatrzymania, za potwierdzeniem odbioru, doręcza się osobie zatrzymanej. Policjant ma też obowiązek powiadomić o zatrzymaniu miejscowo właściwego prokuratora. W razie powzięcia wiadomości, że osoba zatrzymana jest żołnierzem, policjant ma obowiązek powiadomić dowódcę jednostki wojskowej. Zażalenie na zatrzymanie wniesione przez osobę zatrzymaną niezwłocznie przekazuje się właściwemu, ze względu na miejsce zatrzymania, sądowi rejonowemu, wraz z kopią protokołu zatrzymania oraz materiałami uzasadniającymi zatrzymanie. Osobę zatrzymaną umieszcza się natomiast w pomieszczeniu jednostki organizacyjnej Policji przeznaczonym dla osób zatrzymanych.
Tym się zawsze zastawiają, a wystarczy się powołać na pewne prawa konstytucyjne przy zatrzymaniu i są w dupie. Poszperajcie trochę w konstytucji, bo az tak Wam na rękę nie pójdę.
podpis użytkownika
Q L I
M A X