Gospodarka Oparta na Zasobach (ang. Resource-Based Economy) jest systemem, w kt贸rym wszystkie dobra i us艂ugi s膮 dost臋pne bez u偶ycia pieni臋dzy, kredyt贸w, barteru czy innego rodzaju d艂ugu lub niewolnictwa. Wszystkie zasoby staj膮 si臋 wsp贸lnym dziedzictwem wszystkich ludzi, nie tylko grupy wybranych. Podstaw膮, na kt贸rej opiera si臋 ten system jest obfita w surowce Ziemia - nasza praktyka podzia艂u zasob贸w przy u偶yciu pieni膮dza jest nietrafiona i przeciwstawia si臋 wydajno艣ci potrzebnej naszemu przetrwaniu.
Wsp贸艂czesne spo艂ecze艅stwo posiada dost臋p do wysoce zaawansowanej technologii i potrafi wytwarza膰 og贸lnie dost臋pn膮 偶ywno艣膰, ubrania, domy i zapewni膰 opiek臋 medyczn膮. Zmodernizujmy nasz system edukacyjny i stw贸rzmy nielimitowan膮 ilo艣膰 odnawialnej, przyjaznej 艣rodowisku energii. Poprzez wprowadzenie skutecznie zaprojektowanej ekonomii, wszyscy mogliby艣my cieszy膰 si臋 wysokim standardem 偶ycia ze wszystkimi udogodnieniami technicznie wysoko rozwini臋tego spo艂ecze艅stwa.
Gospodarka oparta na zasobach wykorzystuje surowce ziemi i morza, zaplecze naukowe, zak艂ady przemys艂owe, i tp. by polepszy膰 偶ycie og贸艂u populacji. W Gospodarce Opartej na Zasobach w przeciwie艅stwie do systemu monetarnego, mo偶na swobodnie produkowa膰 to, co potrzebne do 偶ycia i zapewni膰 jego wysoki standard wszystkim ludziom.
Rozwa偶my pewien przyk艂ad: Na pocz膮tku Drugiej Wojny 艢wiatowej USA mia艂o jedynie oko艂o 600 samolot贸w bojowych pierwszej klasy. Szybko rozwi膮zali ten problam produkuj膮c ponad 90 000 samolot贸w rocznie. Pytaniem tamtych czas贸w by艂o: Czy mamy wystarczaj膮co du偶y kapita艂 by wyprodukowa膰 wymagany sprz臋t wojenny? Odpowied藕 by艂a przecz膮ca - nie posiadali wystarczaj膮co du偶o pieni臋dzy, ani te偶 z艂ota, mieli za to bardzo du偶o surowc贸w. By艂y to dost臋pne zasoby, kt贸re umo偶liwi艂y USA osi膮gn膮膰 wysok膮 produkcj臋 i skuteczno艣膰 pozwalaj膮c膮 wygra膰 wojn臋. Niestety takie rozwi膮zanie brane jest pod uwag臋 tylko w trakcie wojny.
W Gospodarce Zasobowej wszystkie zasoby planety s膮 postrzegane jako wsp贸lne dziedzictwo wszystkich mieszka艅c贸w Ziemi, dlatego te偶 ostatecznie wyro艣niemy z potrzeby tworzenia sztucznych granic, kt贸re dziel膮 ludzi. To jest istotny czynnik jednocz膮cy.
Musimy zaznaczy膰, 偶e takie podej艣cie do globalnego zarz膮dzania nie ma nic wsp贸lnego z obecnym d膮偶eniem elit do stworzenia 艣wiatowego rz膮du z nimi i wielkimi korporacjami na "najwy偶szych sto艂kach", gdzie wi臋kszo艣膰 艣wiatowej populacji jedynie im s艂u偶y. Nasza wizja globalizacji daje mo偶liwo艣膰 wszystkim razem i ka偶demu z osobna by膰 tym kim chce by膰, zamiast 偶y膰 jako pokorne jednostki ujarzmione przez korporacje.
Nasze propozycje nie tylko przyczyni艂yby si臋 do polepszenia 偶ycia ludzi, ale zapewni艂yby r贸wnie偶 potrzebne informacje, kt贸re umo偶liwi艂yby im udzielanie si臋 w ka偶dej sferze ich umiej臋tno艣ci. Miar膮 sukcesu by艂aby satysfakcja ka偶dej osoby z wykonywanych przez ni膮 zaj臋膰 zamiast pozyskiwanie bogactw, w艂asno艣ci i w艂adzy.
Aktualnie, mamy wystarczaj膮co du偶o zasob贸w by zapewni膰 bardzo wysoki standard 偶ycia wszystkim mieszka艅com Ziemi. Jedynie gdy populacja przekroczy mo偶liwo艣ci produkcyjne danego obszaru pojawia si臋 wiele problem贸w takich jak chciwo艣膰, przest臋pstwa czy przemoc. Dzi臋ki przezwyci臋偶eniu niedostatku wi臋kszo艣膰 przest臋pstw, a nawet ca艂y dzisiejszy system wi臋ziennictwa nie by艂by ju偶 d艂u偶ej potrzebny.
Gospodarka Zasobowa umo偶liwia u偶ycie technologii do zwalczenia deficytu zasob贸w poprzez zastosowanie odnawialnych 藕r贸de艂 energii, skomputeryzowanej i zautomatyzowanej produkcji oraz kontroli zapas贸w. Ponadto umo偶liwia zaprojektowanie bezpiecznych i wydajnych energetycznie miast, zaawansowanego systemu transportowego, zapewnienie uniwersalnej opieki zdrowotnej i odpowiedniejszego systemu edukacji, a przede wszystkim stworzenie nowego systemu opartego na trosce o ludzi i 艣rodowisko.
Wiele os贸b uwa偶a, 偶e mamy zbyt du偶o technologii w dzisiejszym 艣wiecie oraz 偶e to technologia jest g艂贸wnym sprawc膮 zanieczyszczenia 艣rodowiska. To nie jest przyczyna. To nadu偶ywanie i niew艂a艣ciwe stosowanie technologii powinno by膰 naszym g艂贸wnym zmartwieniem. W "bardziej ludzkiej" cywilizacji, w zamian za zast膮pienie ludzkich r膮k maszynami, skraca si臋 dzie艅 pracy, zwi臋ksza si臋 dost臋pno艣膰 d贸br i us艂ug oraz wyd艂u偶a si臋 ilo艣膰 wolnego czasu. Je艣li wykorzystamy nowe technologie do podwy偶szenia standardu 偶ycia wszystkich ludzi, widmo technologii maszynowej nie b臋dzie wi臋cej zagro偶eniem.
艢wiatowa Gospodarka Oparta na Zasobach wi膮偶e si臋 r贸wnie偶 z powszechnymi wysi艂kami by opracowa膰 nowe, czyste i odnawialne 藕r贸d艂a energii: geotermalnej, kontrolowanej syntezy j膮drowej, s艂onecznej, fotowoltaicznej, wiatrowej, falowej i p艂ywowej, a nawet wykorzystuj膮cej paliwo z ocean贸w. Ostatecznie b臋dziemy mogli wytworzy膰 energi臋 w nielimitowanej ilo艣ci pokrywaj膮c zapotrzebowanie na tysi膮ce lat. Gospodarka Oparta na Zasobach musi r贸wnie偶 spowodowa膰 przeprojektowanie naszych miast, systemu transportowego, zak艂ad贸w przemys艂owych, pozwalaj膮c im na energetyczn膮 wydajno艣膰, czysto艣膰 oraz dogodne s艂u偶enie potrzebom wszystkich ludzi.
Czym jeszcze jest Gospodarka Oparta na Zasobach? Inteligentnie i skutecznie zastosowan膮 technologi膮, oszcz臋dzaniem energii, zmniejszeniem odpad贸w, zapewnieniem wi臋kszej ilo艣ci czasu wolnego. Wraz ze zautomatyzowan膮 kontrol膮 zapas贸w na globaln膮 skal臋, mo偶emy utrzymywa膰 r贸wnowag臋 pomi臋dzy produkcj膮 a dystrybucj膮. Jedynie po偶ywne i zdrowe jedzenie by艂oby og贸lnie dost臋pne a planowane starzenie si臋 produkt贸w jest niepotrzebne i nie ma miejsca w Ekonomii Zasobowej.
Kiedy wyro艣niemy z potrzeby profesji opartych na systemie monetarnym, na przyk艂ad prawnik贸w, bankier贸w, agent贸w ubezpieczeniowych, marketingowc贸w czy specjalist贸w od reklam, sprzedawc贸w, makler贸w gie艂dowych, znaczna ilo艣膰 marnotrawstwa zostanie wyeliminowana. Zaoszcz臋dzimy r贸wnie偶 znacz膮ce ilo艣ci energii poprzez eliminacj臋 powielania konkurencyjnych produkt贸w takich jak narz臋dzia, przybory kuchenne, naczynia, patelnie czy odkurzacze. Wyb贸r jest dobry. Zamiast setek r贸偶nych fabryk i ca艂ej papierkowej roboty i personelu wymaganego do wyprodukowania podobnego produktu, tylko niewielu producent贸w o najwy偶szej jako艣ci jest potrzebnych by obs艂u偶y膰 ca艂膮 populacj臋. Naszym jedynym niedostatkiem jest brak kreatywnego my艣lenia i inteligentnego rozwi膮zywania tych problem贸w przez nas samych i naszych wybranych przyw贸dc贸w. Najbardziej warto艣ciowym, niewykorzystanym dzisiaj zasobem jest ludzka pomys艂owo艣膰.
Wraz z wyeliminowaniem d艂ugu, strach przed utrat膮 pracy nie b臋dzie d艂u偶ej zagro偶eniem. To przekonanie, po艂膮czone z edukacj膮, jak to dotyczy innych dziedzin 偶ycia w du偶o bardziej znacz膮cy spos贸b, odczuwalnie zredukowa艂oby zar贸wno psychiczny jak i fizyczny stres oraz pozostawi艂oby nas wolnymi, aby艣my mogli zg艂臋bia膰 i rozwija膰 nasze zdolno艣ci.
Je艣li ci膮gle dr臋cz膮 Ci臋 my艣li o eliminacji pieni臋dzy, zastan贸w si臋 nad tym: Gdyby grupa ludzi ze z艂otem, diamentami i pieni臋dzmi zosta艂a pozostawiona na wyspie bez zasob贸w takich jak 偶ywno艣膰, czyste powietrze i woda, ich bogactwo by艂oby nieistotne w obliczu ich przetrwania. Tylko wtedy, gdy zasoby s膮 rzadkie pieni膮dze mog膮 zosta膰 u偶yte do kontrolowania ich dystrybucji. Kto艣 nie m贸g艂by, przyk艂adowo, sprzedawa膰 powietrza, kt贸rym oddychamy czy wody obficie wyp艂ywaj膮cej z g贸rskiego strumyka. Pomimo 偶e powietrze i woda s膮 cenne, jest ich mn贸stwo wi臋c nie mog膮 by膰 sprzedawane.
Pieni膮dze s膮 wa偶ne w spo艂ecze艅stwie tylko gdy pewne zasoby musz膮 by膰 racjonowane i ludzie zaakceptuj膮 pieni膮dze jako medium wymienne by przetrwa膰. Pieni膮dz jest spo艂eczn膮 umow膮, porozumieniem je艣li wolisz tak to nazwa膰. Nie jest ani naturalnym zasobem, ani te偶 nie reprezentuje 偶adnego z nich. Pieni膮dz nie jest potrzebny do przetrwania, chyba 偶e zostali艣my uformowani by go tak zaakceptowa膰.
tak (clt+v)